Spania, noua Campioana Mondiala!

Iniesta a facut Spaniei cel mai frumos cadou: trofeul Cupei Mondiale, dupa ce a inscris impotriva Olandei. Meciul s-a terminat 1-0 pentru Spania, dupa 122 de minute de joc.

00:02 Arbitrul fluiera finalul meciului, iar Spania devine astfel castigatoarea Cupei Mondiale!
23:58 Andres Iniesta inscrie pentru Spania cu un sut din spate metri de pe partea dreapta, dupa o pasa a lui Fabregas, in minutul 117.
23:20 Dupa finalul celor 90 de minute de joc + 3 de prelungiri, scorul dintre Olanda si Spania a ramas de 0-0, asa ca urmeaza cele doua reprize de prelungiri, a cate 15 minute fiecare.

Echipele de start:
Olanda: 1. Stekelenburg - 2. Van der Wiel, 3. Heitinga, 4. Mathijsen, 5. Van Bronckhorst - 6. Van Bommel, 8. De Jong - 11. Robben. 10. Sneijder, 7. Kuyt - 9. Van Persie. Selectioner: Bert van Marwijk.
Spania: 1. Casillas - 15. Sergio Ramos, 3. Pique, 5. Puyol, 11. Capdevila - 16. Busquets, 14. Xabi Alonso - 18. Pedro, 8. Xavi, 6. Iniesta - 7. Villa. Selectioner: Vicente Del Bosque.
Meciurile disputate intre cele doua echipe:
5 septembrie 1920 Spania - Olanda: 3-1 (Jocurile Olimpice)
30 ianuarie 1957 Spania - Olanda: 5-1 (meci amical)
2 mai 1973 Olanda - Spania: 3-2 (meci amical)
23 ianuarie 1980 Spania - Olanda: 1-0 (meci amical)
16 februarie 1983 Spania - Olanda: 1-0 (Preliminariile Campionatului European din 1984)
16 noiembrie 1983 Olanda - Spania: 2-1 (Preliminariile Campionatului European din 1984)
21 ianuarie 1987 Spania - Olanda: 1-1 (meci amical)
15 noiembrie 2000 Spania - Olanda: 1-2 (meci amical)

Sursa: Maramuresul Online